Lyssna

Translate

För bästa upplevelse och funktion av denna webbplats vänligen aktivera javascript.

Programbesök på Ängelholms gymnasieskola

Om du i januari fortfarande känner dig osäker inför ditt gymnasieval är du välkommen att göra ett programbesök hos oss.

Vi har haft öppet hus på Ängelholms gymnasieskola 16 november. Många passade på att besöka oss för att få svar på sina frågor, jämföra gymnasieprogram och få en känsla för miljön på Rönnegymnasiet och Valhall College och gymnasieprogrammen hos oss. Det finns information samt små filmer som våra elever och lärare har gjort om alla våra program. Kika gärna på dem. Vill du veta mer om vår skola och våra program finns följande möjligheter.

Filmer från alla program på Ängelholms gymnasieskola

Programbesök – 31 januari klockan 13.00-15.00 – samtliga nationella program

Om du i januari fortfarande känner dig osäker inför ditt gymnasieval är du välkommen att göra ett programbesök hos oss. Eftersom besöket äger rum på din skoltid måste du anmäla dig via din Studie- och yrkesvägledare. Anmälan öppnar 10 januari och gäller samtliga nationella program på Ängelholms gymnasieskola. Under besöket kommer våra ambassadörer att ta hand om dig. De erbjuder en guidad tur på vår skola (Rönnegymnasiet eller Valhall College, beroende på program) och ett besök på det program du är intresserad av.

Övrigt

Om du har behov av ett längre besök kan du prova på ett yrkesprogram. Här tar du eller din SYV kontakt med programansvarig som kommer att erbjuda dig ett besök på lämplig dag och tid. Vissa program har bestämt dag och tid, då står det i texten nedan.

Prova på Barn- och fritidsprogrammet

Välkommen att prova på Barn- och fritidsprogrammet. Förfrågan skickas till Marie Nylander.

marie.nylander@engelholm.se

Prova på Bygg- och anläggningsprogrammet

Välkommen att prova på Bygg- och anläggningsprogrammet. Förfrågan skickas till Michael Borgström.

michael.borgstrom@engelholm.se

El- och energiprogrammet (dator- och kommunikationsteknik) bjuder in till NERDS – onsdagar 16.00-18.00

Här är en möjlighet för dig som gillar datorer. Vill du veta mer om webbdesign, programmering, nätverk eller elektronik? Eller veta vad som händer i datorn när du spelar och surfar? Då bör du passa på att besöka NERDS.

Onsdagar 9 november – 15 februari på Elprogrammets datorinriktning, Rönnegymnasiet.
Klockan 16.00-18.00 inklusive fika

Ta chansen att lära dig mer om datorer, vidga dina vyer och träffa nya människor som delar ditt intresse. Gå in på nerds.se för aktuell information. Frågor kan mejlas till Joakim Rehnberg.

joakim.rehnberg@engelholm.se

Nerds webbplats Länk till annan webbplats.

Prova på El- och energiprogrammet (elteknik)

Välkommen att prova på El- och energiprogrammets inriktning elteknik. Förfrågan skickas till Bengt Andersson.

bengt.andersson@engelholm.se

Prova på Fordons- och transportprogrammet

På tisdagar erbjuder Fordonsprogrammet en elev åt gången att följa årskurs 1 klockan 09.00-16.00. Förfrågan skickas till Ted Nilsson.

ted.nilsson2@engelholm.se

Prova på Försäljnings- och serviceprogrammet

Välkommen att prova på Försäljnings- och serviceprogrammet. Förfrågan skickas till Lina Starnert.

lina.starnert@engelholm.se

Prova på Hantverksprogrammet, frisör, barberare och hår- och makeupstylist - onsdag 25/1 10:00-14:00

Välkommen att prova på Hantverksprogrammet, frisör. Anmälan skickas till Patricia Moberg.

patricia.moberg@engelholm.se

Industritekniska programmet bjuder in till Metallicum – tisdagar 16.00-17.45

Hur formar man metall? Är du nyfiken på vad som är möjligt att göra? Vad är teknik i praktiken?
Vi designar, svetsar, formar och tillverkar!

Tisdagar 8 november – 14 februari på Industritekniska programmet, Rönnegymnasiet
Klockan 16.00-17.45 inklusive fika.

Du behöver inte anmäla dig utan är välkommen att titta in och du kan välja att komma en eller flera gånger. Har du någon kompis i årskurs 8 är hen också välkommen. Har du frågor mejla dem till Jens eller Peter.

jens.ekstrom@engelholm.se

peter.annerfeldt@engelholm.se

Prova på Restaurang- och livsmedelsprogrammet – 12 och 13 januari 08.30-13.00

Vad en kock arbetar med vet kanske de flesta, men vad gör en barista? Under vår prova på-dag får du testa arbete i både bar, kök och servering och vi avslutar med att äta en god lunch som vi själva tillagat. Vi erbjuder denna möjlighet vid två tillfällen på programmet på Valhall College:

Torsdag 12 januari 2023 klockan 08.30-13.00
Fredag 13 januari 2023 klockan 08.30-13.00

Du anmäl dig via e-post till Örjan Ullberg.

orjan.ullberg@engelholm.se

Prova på Vård- och omsorgsprogrammet

Välkommen att prova på Vård- och omsorgsprogrammet. Förfrågan skickas till Eva Müller,.

eva.muller@engelholm.se


Två ungdomar vinkar mot betraktaren. Illustration.