Lyssna

Translate

För bästa upplevelse och funktion av denna webbplats vänligen aktivera javascript.

Medaljregn över våra frisörer

Vid helgens tävlingar i frisör-SM i Stockholm presterade våra duktiga elever fantastiska resultat.

Glada vinnarfrisörer i stockholm

Fyra elever och två lärare från Hantverksprogrammet Frisör, Ängelholms Hårakademi, åkte i fredags till frisör-SM som hölls i Bryggarsalen i Stockholm. 13 skolor från Ystad i söder till Luleå i norr har elever som i kvaltävlingar uttagits att representera sin skola. Hanna Andersson i årskurs 1 tävlade i momenten permanent och långhårsuppsättning medan Kristin Lindberg, Jennie Karlsson och Lina Storulv i åk 2 fick visa sina kunskaper i herrföning och kort festfrisyr. Och som de levererade! Hanna tog guldmedalj för åk 1 och Kristin och Jennie silver respektive brons för åk 2. Lina gjorde också jättefina jobb, men i den hårda konkurrensen räckte det inte till pallen den här gången. Trötta och belåtna återvände gänget hem sent i söndags eftermiddag.